Život na terase – jak si jej co nejvíce užít?
Terasy jsou od toho, abyste si na nich s přáteli a rodinou užívali grilovaček a společných posezeních při teplých letních večerech a prosluněných dnech. Tato idylka ale s sebou mnohdy bohužel přináší nejrůznější strasti. Ať už se jedná o mastné fleky z grilování, dětmi počmáraný nábytek nebo třeba všelijakou létající havěť, která může čas strávený venku pořádně znepříjemnit. V tomto článku vám proto doporučíme nejrůznější vychytávky, které máme sami zkušenostmi prověřené – rodinné posezení vám už nic nepřekazí.
Příprava terasy
Vraťme se ale na samotný počátek. Pokud si teprve vybíráte, kam terasu nebo pergolu umístit, doporučujeme vám zvážit dva hlavní faktory:
Prostředí – zvolte to nejkrásnější místo na vaší zahradě. Určitě vám bude příjemnější, když budete obklopeni keříky a voňavými kytkami nebo bylinkami, než betonovou zdí či nehezkým plotem. Jen musíte počítat s tím, že pestrobarevné květy budou k sobě lákat i včely, čmeláky a další hmyz.
Sluneční svit – chcete si venku vychutnávat snídani při prvních slunečních paprscích? Umistěte terasu tak, ať na ní dopadá ranní svit nebo ať máte krásný výhled na východ slunce. Pokud ale víte, že spíš na terase budete trávit odpoledne a pořádat večerní grilovačky, vyberte prostor, odkud budete moct sledovat západ slunce.
Následně přichází na řadu samotný výběr zahradního nábytku, což taky není jednoduchá disciplína. Proto vám doporučujeme si před jeho pořízením alespoň rychle proletět článek “Jak vybrat ideální zahradní nábytek hned napoprvé?”. Ale na co nábytek postavit? Nejideálnější je připravit nějaký pevný podklad. Můžete postavit dřevěnou terasu, prostor vydláždit kočičími hlavami či zámkovou dlažbou nebo plochu vysypat štěrkem. Pokud totiž nábytek umístíte jen na trávník, musíte jej při každém sekání přemisťovat, a navíc můžete bojovat i s nerovnostmi terénu, na kterém nábytek nebude pevně stát.
Grilování plné radostí i strastí
Šťavnaté klobásy, grilovaná zelenina a skvěle připravené steaky. Už teď se nám sbíhají sliny a moc se těšíme na to, až si tyhle dobroty připravíme i na té naší terase. Na co se ale netěšíme jsou mastné fleky, které k tomu bohužel taky patří. Po desítkách (možná stovkách) grilovaček, které jsme pořádali, jsme se ale už s mastnými skvrnami naučili bojovat.
Jak odstranit mastné skvrny z polstrů?
Když se mastný flek omylem objeví na čalounění nebo polstrech, je to ta nejlepší varianta. Z textilu se totiž bude odstraňovat úplně nejjednodušeji. Vezměte staré dobré mýdlo s jelenem, navlhčete jej a potřete jím mastné místečko. Případně flek ještě navíc zakápněte saponátem a dobře promněte. V případě, že mýdlo s jelenem nemáte po ruce, vyzkoušejte jedlou sodu. Tu smíchejte s vodou, ať vnikne kašička a tou potřete mastnou skvrnu. Nechte pár minut působit a pak opláchněte pod tekoucí vodou.
Pokud to je možné, polstry nebo polštáře pak ještě hoďte do pračky na klasický prací program a do zásobníku na prací prášek přistrouhejte ještě trochu mýdla s jelenem.
Jak odstranit mastné skvrny z dřevěného nábytku?
Ihned po kápnutí mastnoty na nábytek je dobré navlhčit hadřík, přidat kapičku saponátu a flek co nejdříve ze dřeva setřít.
Pokud si ale skvrny hned nevšimnete nebo kvůli špatné ochranné vrstvě pronikne až na dřevo a vsákne se do něj, už tak snadno setřít nepůjde. V tomto případě musíte místo lehce ošmirglovat a znovu nanést ochranný nátěr. Pokud nevíte, jak na to nebo čím nábytek natřít, přečtěte si náš článek “Čím ošetřit zahradní dřevěný nábytek?”, kde jsme postup detailně popsali.
Jak odstranit mastné skvrny z dlažby?
Dlažbu nejlépe očistíte tlakovým čističem, tzv. vapkou. Povrch bude doslova jak nový. Jen po takovém čištění budete muset opravit spáry, ze kterých pravděpodobně tlakem odstraníte všechen materiál.
Pokud se ale bude jednat jen o jeden flek a nebudete chtít čistit celou vydlážděnou plochu, popadněte rejžák a připravte si horkou vodou s trochou saponátu. Stačí, když na kartáč pořádně přitlačíte a flek bude pryč.
Co dělat, když děti kromě výkresů pomalují i dřevěný nábytek?
Když máme doma děti a je delší dobu ticho, je to opravdu divné. Většinou totiž naše ratolesti vyvádějí něco, za co bychom je nepochválili. No a právě pomalovaný nebo poškrábaný nábytek může být výsledkem tohoto podivného ticha.
Klasické, ale i lihové fixy, z nábytku nejjednodušeji odstraníte lihem, ale musíte s ním zacházet velmi opatrně, je totiž hodně agresivní. Případně vyzkoušejte Alpu, slivovici nebo nějakou jinou silnou pálenku, která bude mít stejný efekt jako líh. Kromě toho půjdou čmárance dolů i tekutým pískem. Záleží, jaký přípravek doma najdete.
Pokud ale děti pomalují nábytek, který není správně ošetřený, nebo jej dokonce poškrábou, musíte přistoupit k náročnější opravě. Postup bude stejný jako při poškození mastnotou – postižené místo obruste a znovu naneste ochranný nátěr.
Jak se zbavit zvířat, která na terase nechceme?
Mouchy, které sedají na jídlo, štípající komáři, nebezpečné vosy nebo cizí kočky, které ničí zahradní nábytek na terase zkrátka nikdo nechce. V následujících řádcích se proto dočtete, jak tyto zvířata můžete z terasy odpudit.
Jak odpudit kočky
Cizí kočky nejen, že mohou zničit zahradní nábytek, ale často také vyhrabávají rostliny nebo po sobě všudemožně zanechávají výkaly. Proto je potřeba tyto nezvané hosty ze zahrady vypudit. Začněte pěstovat rostliny, které kočkám smrdí – doslova se vyhýbají levandulím, rozmarýnu, růži nebo citronovém tymiánu. Obecně citrusy nemají vůbec v lásce. Vyzkoušejte na polstry nábytku nastříkat citrusové esenciální oleje nebo pokud víte, odkud kočky chodí, nasypte na tato místa kůry z pomerančů, mandarinek, limetek nebo citronu a pravidelně je obměňujte. Pokud citrusy nezaberou, zkuste ke kořenům rostlin nalít kávovou sedlinu, která kočky také odpuzuje, ale navíc bude sloužit i jako hnojivo.
Jak odpudit otravný hmyz
Mucholapky se používaly už před desítkami let, ale jsou velmi oblíbené dodnes. Jedná se totiž o spolehlivý produkt, který funguje na nejrůznější druhy hmyzu a seženete jej za skvělou cenu. Ale chápeme, že mucholapky nejsou zrovna designová záležitost, proto jsme zkoušeli i další alternativy. Pokud se jedná o menší nebo ideálně alespoň částečně uzavřený prostor, píchněte do zásuvky elektrický odpuzovač hmyzu, ze kterého se bude postupně odpařovat tekutina, která hmyzu vadí. V plně otevřených terasách pak použijte lucerny s modrým světlem nebo speciální ventilátory proti hmyzu. No a jistotou pak budou repelenty, se kterými ale u ohně, grilu a kolem dětí opatrně!
Doufáme, že si čas, který budete trávit na vaší terase nebo pod pergolou, co nejvíce užijete. Přece jen je těch teplých dní poměrně málo a vždy máme pocit, že strašně rychle utečou.
Pokud vás zajímá více informací o zahradním nábytku nebo o terasách obecně, načerpejte inspiraci i v dalších článcích:
- Zahradní nábytek z umělého ratanu nebo ze dřeva - co si vybrat?
- Vytvořte si zahradní posezení podle svých představ
- Jak na zahradě uspořádat relaxační zónu
Trápí vás na terase nějaký jiný problém nebo si nevíte rady s péčí či výběrem zahradního nábytku? Neváhejte se na nás obrátit. Psát nám můžete na info@zahradni-dreveny-nabytek.cz nebo volejte na telefon 773 770 941.