NAKUPUJTE VÝHODNĚ! K VYBRANÝM PRODUKTŮM MÁTE OD NÁS DOPRAVU ZDARMA!

Novinky, Strana 4

Jak pečovat o zahradní nábytek?

Aktualizováno 30. dubna 2024

Když nás při prvních jarních dnech vytáhnou první teplé sluneční paprsky na terasu nebo na zahradu, chceme, aby náš zahradní nábytek byl v perfektní kondici a my jej mohli ihned začít používat. V následujícím článku vám prozradíme, co dělat, aby byl nábytek stále jako nový!

osetreni_dreva

Sestavení zahradního nábytku

Zahradní nábytek, který v Teximu prodáváme, je dodáván v rozebraném stavu a zabalený do kartónových krabic. Součástí dodávky je potřebný spojovací materiál, kování, imbusový nebo stranový klíč a jednoduchý montážní návod. Polohovatelná křesla jsou dodávána již smontována ve složeném stavu.

Při montáži nábytku postupujte dle obrazového návodu k sestavení a dejte pozor, abyste správně dotáhli všechny spoje. Ty je třeba i potom pravidelně kontrolovat a dotahovat. 

Jak pečovat o zahradní nábytek z umělého ratanu?

Zahradní ratanový nábytek v sobě snoubí eleganci dřeva a odolnost plastu. Díky snadné údržbě a dlouhé životnosti se nábytek z umělého ratanu řadí mezi nejoblíbenější typy zahradního nábytku. Na rozdíl od pravého ratanu snese ten umělý i trošku hrubší zacházení.

Pro očištění od nánosu prachu, pylu nebo zimních pavučin použijte hadr nebo houbičku a vodu se saponátem. Hodit by se vám mohl i kartáček, ale používejte pouze ten s nylonovými vlákny, nikdy ne drátěnku! A ačkoli vás možná láká možnost vzít na údržbu nábytku z ratanu vysokotlaký čistič, raději se mu vyhněte. Plastové pruhy by pod velkým tlakem mohly popraskat a nábytek byste si znehodnotili.

U ratanových gaučů a sedaček nezapomeňte také na pravidelnou údržbu polstrů.

Jak pečovat o zahradní nábytek z plastu?

Plastový zahradní nábytek je oblíbený zejména díky nízké ceně a snadné údržbě. I tady vám stejně jako u umělého ratanu postačí kbelík s vodou s prostředkem na nádobí a houbička nebo smetáček. Údržbu můžete provádět před zahájením sezóny, ale i kdykoliv jindy, když je zrovna potřeba. Voda nábytku nijak neškodí.

Nepoužívejte k očištění nábytku hrubý kartáč, ani přípravky s abrazivním účinkem, plast by se mohl snadno poškrábat.

Pozor si dejte na vysoké a nízké teploty. Kvůli nim může nábytek rychleji degradovat a křehnout!

Jak pečovat o kovový zahradní nábytek?

Kovový nábytek na zahradu je bytelný, vypadá skvěle a jeho údržba není zas tak složitá, jak byste si možná mohli myslet.

Nejčastěji můžete mít zahradní nábytek z ušlechtilé oceli, zahradní nábytek z hliníku nebo můžete pořídit nábytek z odolné slitiny oceli, hliníku a nerezu.

Každý z těchto materiálů má svá specifika.

  • Nábytek z hliníku

Výhodou hliníku je jednoznačně jeho nízká hmotnost, díky čemuž můžete nábytek přenášet, kam zrovna potřebujete a moc se nenadřete. Hliníkové konstrukce se také ani pod prudkým sluncem nerozpálí tak, že by se na nich nedalo sedět. I to je u zahradního nábytku důležité. Do karet hraje hliníku také velmi snadná údržba - stačí hadřík, jarová voda a nečistoty jsou ty tam. Na rozdíl od oceli se u hliníkového nábytku nemusíte obávat reznutí. Může být venku celoročně a nijak mu to neublíží.

  • Ocelový zahradní nábytek

U ocelového zahradního nábytku doporučujeme čistit jej za pomoci navlhčené houbičky a pravidelně kontrolovat, zda se někde neobjeví známky počínající rzi. Pokud na rezavou mapu narazíte, je potřeba začít jednat. Na ty menší vám postačí brusný papír, u větších skvrn doporučujeme využít speciálního odstraňovače rzi. Poté postižené místo natřete barvou na kov nebo bezbarvým lakem.

Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek?

Dřevěný zahradní nábytek je krásný, ale co se týče jeho údržby, je zdaleka nejnáročnější. Dřevo vlivem vnějších vlivů vysychá a to ovlivňuje nejen jeho vzhled, ale i funkčnost. Při správné péči se ale popraskání, trouchnivění nebo hniloby bát nemusíte.

Ještě předtím, než si začnete svůj nový zahradní nábytek ze dřeva na zahradě užívat, byste jej měli ošetřit postřikem proti dřevokaznému hmyzu a plísním a určitě se na místě také ošetření přípravkem zmírňujícím negativní účinky povětrnostních vlivů

Zahradní nábytek z masivu se doporučuje natírat 2 - 3 x ročně olejem na dřevo. Ten blokuje UV záření, uzavírá póry ve dřevě před vniknutím vlhkosti a udržuje dřevo odolné a v perfektním stavu.

Pro uchování původní barvy a fyzikálních vlastností dřeva nábytku je nezbytné dřevo pravidelně ošetřovat speciálními čistícími a ošetřujícími přípravky, které jsou k tomu účelu určeny. Změnám vlastností dřeva lze předcházet i ošetřením pomocí teakového oleje, který je určen na ošetřování dřevěného zahradního nábytku.

Před ošetřením teakovým olejem je třeba nábytek řádně vyčistit a nechat oschnout. Olej roztírejte až do úplného nasycení, kdy dřevo již dále olej nevsakuje. Pak přebytečný olej setřete hadrem, aby nedošlo k znečištění oděvu a lepkavému povrchu. Četnost opakování nátěrů závisí na umístění a intenzitě způsobu používání nábytku. Doporučujeme ošetření minimálně 2-3x během sezóny nebo vícekrát, dle konkrétního způsobu umístění, používání, atd. Obecně platí, že nátěr nábytku speciálním ošetřujícím prostředkem nebo teakovým olejem je třeba aplikovat pravidelně, a to dříve než dojde k porušení ochranné vrstvy. První nátěr doručujeme provést ještě před prvním použitím nábytku.

Olej vybírejte podle typu dřeva, ze kterého je zahradní nábytek vyrobený. Pro většinu evropských i tropických dřev se hodí olej na dřevěný nábytek CARLSON. Pro zahradní nábytek z teakového dřeva doporučujeme použít speciální teakový olej. Ten nejenže dřevu navrací pružnost a odolnost, ale také podtrhuje jeho výraznou tmavou barvu. Svůj speciální eukalyptový nátěr vyžaduje i zahradní nábytek z eukalyptu.

Co se čištění dřevěného nábytku týče, vhodné je použít speciální čisticí přípravek na dřevěný venkovní nábytek, který na dřevu nezanechá fleky, ani nenaruší olejovou vrstvu. Kromě toho, že odstraní stopy po mastnotě, prachu, pylech nebo sazích, dřevo udržuje ve formě a přispívá k jeho delší životnosti.

Další tipy k používání zahradního nábytku

Všechen zahradní nábytek je konstruován tak, aby při správné péči a způsobu používání odolával běžným venkovním podmínkám v našem klimatickém pásmu.

Nábytek neumisťujte do příliš suchého prostředí a chraňte jej před trvalým stykem s vodou a nadměrnou vlhkostí. Při výrazné změně vlhkosti dřeva dochází k vysychání, nebo naopak nadměrné hydrataci dřeva. V důsledku toho může docházet k tvarovým změnám a dále k poškození popraskáním, kroucením popřípadě porušení povrchové úpravy a barevným změnám dřeva. (Pro informaci uvádíme, že nábytek umístěný ve venkovním prostředí v našem podnebním pásu si zachovává váženou vlhkost dřeva 17 +/-2%).

Poškození vzniklé extrémními změnami vlhkosti nemůže být předmětem reklamace.

Dále je nábytek konstruován tak, aby byl bezpečný při běžném způsobu používání, pro který byl navržen a vyroben. Jakékoli jiné než obvyklé použití tj. především opírání se o sklápěcí křesílka, stání na stole, přemisťování obsazeného lehátka apod. být příčinou nebezpečí vážného zranění.

Jak na čištění polstrů na zahradním nábytku?

Polstrování na zahradním nábytku si také zaslouží důkladnou péči. Rozhodně je rozumné schovat podsedáky i čalounění sedaček či lehátek před každým deštěm. Vodou nacucané polstrování dlouho schne a navíc vám může snadno zplesnivět.

Pratelné polstry ze zahradního nábytku vždy po sezóně sundejte a do pračky vhoďte pouze svrchní povlak. 

Pokud jsou polstry na zahradní nábytek nebo podsedáky na stohovatelná křesla vyrobené z omyvatelného materiálu, měla by vám pro jejich údržbu stačit houbička nebo hadřík se saponátem.

Myslete také na to, že pokud necháte látkové čalounění příliš dlouho na přímém slunci, mohou vám na něm vyblednout barvy. To sice na funkci nemá žádný vliv, ale estetiku zahrady či terasy by to narušit mohlo. Raději polstrování ukliďte, pokud jej naplánujete déle používat.

Uskladnění zahradního nábytku

To, v jakém stavu nábytek přečká zimu, záleží na tom, jakou mu věnujeme péči a také na správném uskladnění zahradního nábytku. Náchylný na prudké změny teplot je především nábytek z plastu a z umělého ratanu. Patří proto na zimu vždy pod střechu a ideálně někam, kde je nad nulou.

Sklep, kůlna, garáž či dílna jsou ideální místa, když před zimou řešíte otázku „Kam s ním?”. Jestliže podobné prostory k dispozici nemáte, možná máte zastřešený altán nebo terasu, kde nábytek bez větších obtíží až do jara přečká. Rozhodně ale doporučujeme pořídit plachtu nebo obal na zahradní nábytek, které jej ochrání před rozmary počasí.

Jestliže svůj zahradní nábytek máte umístěný ve volném prostoru a nemáte možnost jej uložit pod střechu, přeneste nábytek někam do závětří a také pro jeho zakrytí využijte plachtu na zahradní nábytek. Ideální je plac, kde nábytek nebude na holé zemi, nebo aspoň na dlaždicích či  paletě, aby od země nevzlínala voda.

Plachtu umístěte pár centimetrů nad zem, aby se pod ní nedržela vlhkost a vzduch mohl volně proudit.

Nábytek nadměrně nevystavujte povětrnostním vlivům, zvláště pokud jej nepoužíváte. Pokud nábytek delší dobu nepoužíváte (např. v zimním období), očistěte jej, nechte důkladně oschnout a natřete teakovým olejem. Nábytek skladujte v krytých nevytápěných prostorách s relativní vlhkostí vzduchu odpovídající venkovnímu prostředí, tzn. cca. 80% při 5oC. Nábytek nikdy neskladujte v příliš suchých vytápěných místnostech, může tak dojít k jeho poškození v souvislosti s výše zmíněným vysycháním dřeva. Skladováním v doporučených podmínkách zajistíte optimální váženou vlhkost dřeva nábytku 17 +/-2%.

Uložení zahradního nábytku si naplánujte na období, kdy už je jasné, že ho nebudete využívat, ale ještě jsou stále dobré klimatické podmínky na to, abyste mohli provést posezónní nátěr na další ošetření. Kromě očištění a napuštění olejem je vhodné také zkontrolovat dotažení všech šroubů na nábytku a promazat spoje.

Druhý nátěr proveďte pak proveďte na jaře po odplachtování společně s běžnou údržbou.

Údržba kování

Použité nábytkové kování nevyžaduje zvláštní údržbu. Pravidelně kontrolujte dotažení všech spojů, vždy na začátku sezóny a pak průběžně během roku. Je důležité vědět, že zvýšená vůle ve spojích způsobuje nadměrné namáhání některých dílů a může vést až k poškození nábytku!

Upozornění: Prodejce neodpovídá za případné vady nábytku vzniklé v důsledku nedodržování tohoto návodu k použití a údržbě.

Máte pochyby o tom, zda jste péči o nábytek provedli správně? Rádi vám s výběrem nábytku i s péčí o něj poradíme, stačí nám napsat na info@zahradni-dreveny-nabytek.cz nebo zavolejte na telefon 773 770 941.

 

Nábytek z umělého ratanu

umely_ratan_hlavicka

Zahradní nábytek UMĚLÝ RATAN

 
Nábytek z umělého ratanu patří mezi nejnovější módní trendy v oblasti zahradního nábytku.Umělý ratan je obvykle vyroben s polyetylénu. Polyetylén je typ lehkého a zároveň pružného plastu. Umělý ratan je navržen tak aby se podobal přírodnímu ratanu, proutí nebo bambusu.Zahradní nábytek z umělého ratanu se většinou vyrábí vyplétáním umělého ratanu nebo obtáčením kolem hliníkového rámu či ocelového rámu. My nabízíme kvalitnější a lehčí hliníkový rám.

Umělý ratan je mnohem odolnější než přírodní ratan a to i přes velké podobnosti. Je mnohem pružnější a je málo pravděpodobné, že se zničí. Je také houževnatější a odolává nástrahám počasí hodně let bez hniloby nebo jiných poškození. Když je přímému slunci vystaven přírodní ratan, tak velmi trpí. Takže zahradní nábytek, který je vyroben z umělého ratanu lépe odolává vlivům počasí. Neplesní, nerezaví, neloupe se, nepraská a nemění barvu. Taktéž je odolný i proti UV záření. Díky těmto vlastnostem se stal umělý ratan velmi populární.

Nábytek z umělého ratanu nemusíte na zimu nikam stěhovat. Během studených měsíců ho jen stačí přikrýt plachtou a pokud by náhodou zmokne tak ho stačí jen jednoduše otřít suchou utěrkou dokud nebude suchý.

Také je nábytek z umělého ratanu velmi lehký a můžete ho jednoduše přesouvat z jednoho místa na druhé. Je pevný, netoxický a recyklovatelný.

Je třeba si uvědomit, že zahradní nábytek musíme brát jako dlouhodobější investici. Oproti přírodnímu ratanu je o něco dražší. Ale z dlouhodobého hlediska se vám tyto náklady mnohonásobně vrátí protože zahradní nábytek z umělého ratanu vydrží déle než nábytek z přírodního ratanu.

Zahradní nábytek z umělého nábytku se hodí kromě exteriéru také i do interiéru.
Zahradní nábytek z eukalyptového dřeva

eukalyptus

Zahradní nábytek eukalyptus

Eukalyptus je dřevina, která pochází z Austrálie ale roste a těží se i v Jižní Americe . Patří do ní okolo 700 tropických subtropických stromů, které dosahují výšky až 90 metrů a tím se řadí mezi největší stromyna Zemi. Eukalyptus se také i jako ostatní dřeviny rozšířil rychle do Evropy, kde se vysazuje i například pro výrobu papíru. Stromy se pro jejich rychlý růst a velké potřebě vody vysazují do močálovitá oblastí, které vysušují a tím brání šíření komárů. Eukalyptus je také velmi známí i na svůj příznivý vliv na dýchací ústrojí.

Zahradní nábytek z eukalyptu má vysokou hustotu a je velmi tvrdý a pokud se o něj budete starat, tak vám vydrží velmi dlouho. O nábytek se třeba i starat, protože péči, kterou věnuje výrobce ve výrobním závodě nesmí skončit po expedici nábytku k zákazníkovi. Nábytek z exotických dřevin překoná na cestě k zákazníkovi více klimatických pásem z odlišným podnebím. Přesto, že je nábytek vyroben tak aby byl vhodný pro používání vstředoevropských podmínkách je třeba aby se to dřevo v našich podmínkách aklimatizovala. Zároveň, je třeba aby se o nábytek staralo a dělala se pravidelná údržba.

Návod na údržbu naleznete zde: Ošetřování zahradního nábytku

Kvalitní zahradní nábytek z akácie

akacie

Zahradní dřevěný nábytek z akácie

Akácie je tvrdé trvanlivé dřevo, které roste z rychle rostoucích stromů. Akácie pochází ztropických lesů Jižní Ameriky a východní Asie, kde se dále rozšířilo i na ostatní kontinenty.Toto dřevo je má velmi velkou odolnost proti stárnutí a také proti biologické degradaci. V USA se akácie v minulosti používala i při výrobě lodí. Sloužila na vyřezávání dřevěnýchspojovacích materiálů. Díky své trvanlivosti, tuhosti, síle a tvrdosti se stala velmi rychleoblíbeným dřevem.

Díky svým perfektním vlastnostem se akácie dostala velmi rychle i do Evropy, kde ji využívali zejména na výrobu nábytku, ale i k výrobě náprav k spřežením, čepů, klínů a také sevyužívala také jako palivo.

Akácie je známá svou jemnou plamennou texturou a její olivově hnědými šedohnědýodstíny s tmavšími pruhy, které dávají nábytku překrásný teplý vzhled.
Zahradní nábytek z teaku

teak

Zahradní nábytek TEAK



Zahradní nábytek, který je vyroben z teakového dřeva získal po celém světě velkou popularitu a stal se světovým trendům. Teak se stal oblíbený hlavně svými vlastnostmi, kterými jsou tvrdost, odolnost proti škůdcům a parazitům, tvarová stálost a hlavně dlouhá životnost. Za všechny tyto vlastnosti může velký obsah přírodních olejů, které dělají nábytek z taekového dřeva výjimečným.

Teakový zahradní nábytek je velmi odolný kromě deště a slunečního záření i proti sněhu.Patří mezi materiál, který je nejméně náročný na údržbu. Typickou barvou teakového dřeva je medově zlatá až hnědá. Abychom na nábytku uchovali teplé barvy je nutné jej ošetřit minimálně 2x ročně. Více informací o ošetřování naleznete zde.

TEAK NATURAL - patří mezi velmi oblíbené. Je bez povrchové úpravy, díky čemuž vynikne jeho přirozená kresba dřeva.

TEAK OIL - Je to zahradní teakový nábytek s povrchovou úpravou. Je ošetřen leštěním a dvojnásobným lakováním teakovým olejem s UV filtrem. Díky této úpravě se nevyskytnou skvrny, prodlouží se životnost a nábytek je velmi příjemný na dotek.

O teakovém dřevu

Pro své neobyčejné vlastnosti, patří teakové dřevo mezi nejcennější dřeviny na světě. Díky vysokému obsahu přírodních olejů je teakové dřevo velmi odolné proti škůdcům a parazitům, tvarově stálé a má dlouhou životnost. Taktéž je odolné i proti povětrnostním vlivům a nevadí mu ani sluneční záření, déšť ba dokonce ani sníh. Vedle výrobě nábytku do exteriéru a interiéru se využívá i na stavbu konstrukcí domů a také výrobu lodí. Díky vysoké odolnosti proti vysokému zatížení je vhodné i pro vybavení veřejných prostor.

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Novinky

Zobrazit více