Jak velké posezení zvolit?
Ze začátku to možná vypadalo jako brnkačka, ale při zařizování své vysněné terasy můžete narazit na desítky záludných otázek. Může to být třeba: jak velký stůl vybrat? Kolik koupit židlí? Jaký další zahradní nábytek pořídit? Jak velkou pergolu nebo altán vůbec postavit? No a určitě vás napadnou i mnohé další, ale aby vám zahradní posezení nepřerostlo přes hlavu, jsme tady my a rádi vám s výběrem poradíme. V tomto článku se dočtete ty nejdůležitější informace, které vám volbu té správné velikosti posezení výrazně usnadní.
Popravdě, ani na jednu ze zmíněných otázek neexistuje univerzální a správná odpověď. Vše záleží na několika faktorech. Musíte se sami zamyslet nad tím, jestli právě tohle bude terasa, na které se pravidelně bude scházet celá vaše široká rodina nebo jestli k vám na návštěvu chodí jen nejlepší kamarád a na rodinná setkání raději volíte restaurace. Pokud jste rádi ve středu dění a často budete hostit velkou skupinu lidí, je velké posezení rozhodně na místě. Ale jestliže víte, že se taková velká společnost u vás sejde jen jednou za několik let, doporučujeme vám zvolit nějaké jiné řešení. Obrovský stůl se spoustou židlí by vám totiž časem mohl překážet a mohli byste svého nákupu začít litovat. Proto v tomto případě sáhněte po menší zahradní sestavě nebo třeba po rozkládacím stolu.
Jakou zvolit velikost terasy, pergoly nebo altánu?
Velikost terasy si často nemůžete sami určit, jelikož můžete být limitováni konkrétním prostorem. Ale pokud se řadíte mezi šťastlivce a na zahradě máte místa až až, velikost terasy doporučujeme volit v závislosti na jejím využití. Znovu je potřeba se vrátit k prvnímu bodu a upřesnit si, kolik lidí zde budete pravidelně hostit.
Pro posezení pro 4 osoby doporučujeme minimální plochu 20 m².
Pro posezení pro 6 osob doporučujeme minimální plochu 25 m².
Pro posezení pro 8 osob doporučujeme minimální plochu 30 m².
Samozřejmě, že záleží, co vše budete chtít na terase mít. Ale v té základní variantě v Teximu vždy počítáme s jídelním stolem, daným počtem židlí, grilem, a několika rostlinami či menším plynovým ohřívačem. Pokud si ale v rohu terasy přejete odpočinkový prostor s párem lehátek, neváhejte do plánku zakreslit i tuto relaxační část. Co lehátko, to asi 3 m² navíc.
Při plánování terasy je dobré si dopředu vyznačit plochu a zároveň i vybraný nábytek – můžete použít třeba papírovou pásku, kterou si na podlaze naznačíte umístění stolu, židlí a dalšího zahradního nábytku. V tomto prostoru se pak zkuste pohybovat a uvidíte, jestli máte dostatek místa a všude se bez problémů dostanete nebo jestli to vyžaduje ještě nějakou úpravu.
Myslete na stín, který je hlavně v létě velmi důležitý. Pokud plánujete terasu celou zastřešit, doporučujeme vám dopředu se informovat na místním úřadě, zda se střechou nebudou mít problém nebo zda budou vyžadovat vyřízení povolení. Případně můžete zvážit i alternativy ve formě markýz nebo slunečníků. I s těmi je ale při plánování velikosti terasy potřeba počítat.
Jakou zvolit velikost zahradního nábytku?
Nejdříve se zamyslete nad tím, jak nejčastěji budete na terase trávit čas. Rádi grilujete a pochutnáváte si na bohaté hostině nebo si spíše dáte jen sklenku vína či dobrou kávu? Pro pohodlné stolování zvolte větší stůl se samostatnými židlemi, ale pro to nejkomfortnější posezení u kávy vyberte sestavu zahradních křesílek nebo lavice, a hlavně nezapomeňte na nižší stolek na odložení nápoje.
Co se týče velikostí jednotlivých kusů nábytků, podívejme se na ně detailněji.
Ideální velikost stolu
Stůl bude středobodem celého dění na vaší terase, proto je dobré si na jeho výběru dát pořádně záležet. Nejčastěji se setkáte s klasickým obdélníkovým stolem, jehož tvar se nejlépe hodí do jakéhokoliv prostoru, ale můžete si pořídit i atypičtější kulatý nebo oválný stůl. Ty s kulatou nebo oválnou deskou stolu jsou vhodné i pro rodiny s malými dětmi, jelikož nemají ostré rohy a jsou z tohoto pohledu bezpečnější.
Vhodná velikost jídelního stolu se odvíjí od počtu lidí, kteří se k němu pohodlně usadí.
Pro 2 osoby doporučujeme:
- kulatý stůl o průměru 80-90 cm,
- obdélníkový stůl o rozměrech 120 x 80 cm.
Pro 4 osoby doporučujeme:
- kulatý stůl o průměru 90-100 cm,
- obdélníkový stůl o rozměrech 130-150 x 90 cm.
Pro 6 osob doporučujeme:
- kulatý stůl o průměru 110-130 cm,
- obdélníkový stůl o rozměrech 160-180 x 90 cm.
Pro 8 osob doporučujeme:
- kulatý stůl o průměru 140-150 cm,
- obdélníkový stůl o rozměrech 180-200 x 90 cm.
Pro 10 osob doporučujeme:
- kulatý stůl o průměru 160-170 cm,
- obdélníkový stůl o rozměrech 210-240 x 100 cm.
Pro 12 osob a více doporučujeme:
- kulatý stůl o průměru 180 cm,
- obdélníkový stůl o rozměrech 250-300 x 100 cm.
Pokud se vám na zahradu vejde jen menší pergola, ale víte, že čas od času k vám na grilovačku přijde i širší rodina, koukněte na rozkládací stoly – za normálních okolností nezaberou tolik místa, ale v případě potřeby k němu usadíte i poměrně hodně lidí.
Přemýšlíte, jestli je lepší dřevěný, ratanový nebo kovový stůl? Projděte si náš článek “Jaký vybrat stůl na zahradu”, ve kterém popisujeme pro a proti jednotlivých materiálů a věříme, že vyberete správně.
Ideální velikost židlí a křesel
U židlí jsou důležité rovnou čtyři míry – výška opěráku, výška a šířka sedáku a taky celková výška židle. Pokud vyberete příliš vysoké židle, nepůjdou vám zasunout pod stůl a naopak, pokud vyberete židle s příliš nízkým sedákem, starší členové vaší rodiny s bolavými klouby budou mít problém z nich vstanout.
Bohužel v tomto případě neexistují univerzální míry, které budou vyhovovat naprosto všem. Přestože se výška většiny židlí pohybuje kolem 80 cm, sedáky mohou mít šířku od 50 až po 70 cm a opěráky mohou být různě vysoké. Nejlepší je, když si na židli ještě před jejím pořízením sednete a takhle si vyzkoušíte, že je dostatečně široká a že se vám z ní dobře vstává.
Při výběru židlí nebo křesel zvažte i jejich materiál. Pokud například víte, že nábytek budete často přesouvat, sáhněte po lehčím materiálu, a tedy po umělém ratanu. Naopak těžší, ale zároveň i bytelnější a stabilnější budou židle ze dřeva, například z teaku, eukalyptu nebo akácie. No a kovové židle jsou zase odolnější vůči nejrůznějším povětrnostním vlivům.
Další informace o tom, jak poznat kvalitní židle a křesla najdete v článku “Jak vybrat zahradní židli a křeslo”.
Ideální velikost zahradního lehátka
U zahradních lehátek je nejdůležitější jejich komfort, přece se nebudete chtít mačkat mezi opěradly nebo nebudete chtít ležet s nohama ve vzduchu. Proto byste měli vybírat lehátka o délce 180-200 cm a o šířce 60-90 cm. Čím větší lehátko bude, tím bude pohodlnější, ale zároveň těžší, takže se vám s ním bude hůře manipulovat. Holt, všechno má svá pro a proti a je jen na vás, zda je pro vás důležitější vaše pohodlí nebo jednodušší manipulace.
V článku “Jak vybrat zahradní křeslo nebo lehátko” na našem blogu se dozvíte, proč zvolit kovová lehátka nebo naopak v jakém případě jsou lepší ty ze dřeva.
Další články, které by vás mohly zajímat:
- Jak vybrat venkovní zahradní nábytek?
- Čím ošetřit zahradní dřevěný nábytek?
- Zahradní nábytek z umělého ratanu nebo ze dřeva - co si vybrat?
- Jak dostat na městskou terasu vůni venkova?
Dřevěné, kovové i ratanové stoly, židle nebo lehátka a další zahradní nábytek najdete na e-shopu www.zahradni-dreveny-nabytek.cz. Pokud si s výběrem nevíte rady, obraťte se na nás a my vám rádi poradíme. Buď se u nás můžete zastavit osobně na prodejně Texim v Hradci Králové na adrese Kladská 311/24 nebo nám zavolejte na tel. číslo 773 770 941. Plně k dispozici jsme pro vás i na e-mailu info@zahradni-dreveny-nabytek.cz.