NAKUPUJTE VÝHODNĚ! K VYBRANÝM PRODUKTŮM MÁTE OD NÁS DOPRAVU ZDARMA!

Čím ošetřit zahradní dřevěný nábytek?

Kvalitní dřevěný nábytek vám může na terase, zahradě či balkonu spolehlivě sloužit i déle než 10 let, ale musíte se o něj dobře a hlavně pravidelně starat. Dřevu bohužel nestačí povrchová úprava hned po jeho zpracování, jedná se totiž o choulostivý materiál, který trpí na vysychání, praskání, zešednutí, ale i trouchnivění nebo na hnilobu. Pokud se ale budete řídit našimi radami, dřevo dostane takovou péči, jakou potřebuje a žádný z výše zmíněných problémů nehrozí. 

Nábytek ze dřeva by se dal rozdělit do dvou kategorií podle toho, z jakého typu dřeva je vyrobený. Do první kategorie řadíme tvrdé a cizokrajné dřevo, jako například teak, eukalyptus, akácie atd. a druhá skupina se skládá z měkkých dřev, kam patří modřín nebo třeba smrk. Na tohle dělení byste měli myslet při pořizování nábytku, jelikož každá tato skupina bude vyžadovat odlišnou péči. 

zahradní nábytek teak

Jak pečovat o zahradní nábytek z tvrdého a cizokrajného dřeva?

Přestože dřevo pochází úplně z jiného podnebí, než panuje u nás v České republice, je nábytek z něj vyroben tak, aby byl vhodný pro používání ve středoevropských podmínkách. Jen se musí aklimatizovat, a právě i tomuto procesu pomůžete, když se o dřevo budete náležitě starat. 

Židle nebo stoly z tvrdých dřevin je vhodné ošetřovat pouze olejem, který je bude chránit před UV zářením, povětrnostními vlivy nebo vysycháním. K dispozici jsou univerzální oleje, které můžete použít jak na exotické dřevo, tak i na evropské dřeviny, ale seženete i olej v barvě teakového dřeva, jehož výhodou je to, že dřevu navrací jeho původní barvu. 

Na tvrdé dřevo není vhodné za žádných okolností používat lazuru. S velkou pravděpodobností se totiž stane to, že lazura popraská a během poměrně krátké doby začne odpadávat. 

Jak pečovat o zahradní nábytek z měkkého dřeva?

S nábytkem z měkkého dřeva si můžete více vyhrát, ale zároveň vás to bude stát více úsilí a času. Pokud hledáte tu nejsnazší cestu, sáhněte po tenkovrstvé lazuře. Jedná se o nejlepší možnou ochranu, jen si dejte pozor na to, ať omylem nezvolíte silnovrstvou lazuru. Ta by totiž mohla při vstávání z nábytku způsobovat dojem, že se na něj lepíte. 

Pokud chcete změnit barvu dřeva, jelikož se vám ta původní už přestala líbit, není problém, jen musíte postupovat trochu jinak. Budete k tomu potřebovat barevné mořidlo a navíc ještě pochozí lak. Nejdříve tedy dřevo natřete mořidlem, aby se zabarvilo do požadovaného odstínu a po zaschnutí ještě naneste zmíněný bezbarvý lak. Namísto jednoho natírání vás tedy čeká dvojitá práce, ale výsledný efekt bude stát za to. 

Jak často je potřeba dřevěný zahradní nábytek natírat?

Obecně platí, že zahradní nábytek ze dřeva byste měli natírat minimálně dvakrát až třikrát ročně. Četnost závisí hlavně na tom, jak často a v jakých podmínkách jej používáte. Nátěr doporučujeme aplikovat ještě předtím, než se poruší předchozí ochranná vrstva, pak totiž nebude hrozit poškození samotného dřeva. 

Ale kdy s nátěrem začít? Dalo by se říct, že hned po tom, co nábytek dovezete domů. Abychom byli konkrétnější, tak je rozhodně dobré jej natřít ještě před jeho prvním použitím. Některé židle, stoly, lavice nebo lehátka jsou totiž dodávány bez jakékoliv povrchové úpravy, aby vynikla přirozená kresba dřeva, ale o to víc je materiál náchylnější na jakékoliv poškození. 

Hned po odzimování je čas na důkladné čištění

Speciální péči byste pak nábytku měli věnovat po zimě – je potřeba jej důkladně umýt. Buď můžete použít houbičku na nádobí a saponát, nebo tlakové myčky a vapky, které si s nečistotami poradí i bez saponátu. Poté nábytek otřete a nechte na slunci pořádně oschnout. Nyní jej důkladně prohlédněte a posuďte, v jakém je stavu. Pravděpodobně totiž bude po zimě ještě vyžadovat další péči v podobě nátěru olejem nebo jiným vhodně zvoleným přípravkem. 

Doporučujeme prohlédnout i kování, zda náhodou přes zimu nezrezivělo nebo zda nábytek nepopraskal kolem šroubů. To se může stát kvůli tomu, že jste na podzim šrouby na nábytku pořádně nedotáhli, do škvír se dostala voda, která v zimě zmrzla, začala se rozpínat a dřevo roztrhala. 

Jak postupovat při natírání?

Ještě před samotným nátěrem je potřeba nábytek na tento proces náležitě připravit. A právě tato příprava se liší podle míry poškození nábytku. 

Když je nábytek v super stavu, jen potřebuje olejový nátěr

V tomto případě se jedná o tu jednodušší variantu. Dřevo jen lehce obruste brusnou houbičkou nebo jemným smirkovým papírem a důkladně očistěte od prachu. 

Dreveny nabytek 3Když je nábytek oprýskaný

V tomto případě vás bohužel čeká více práce, protože z nábytku musíte odstranit starou oprýskanou vrstvu nátěru. Buď ji můžete obrousit bruskou nebo kartáčem, anebo použijte speciální přípravek, který se nazývá odstraňovač nátěrů – ten se o vše postará. 

Samotný nátěr dřevěného nábytku

  1. Připravte si olej a plochý štětec (případně hadřík). 
  2. Olej nebo jiný druh nátěru ještě v nádobě pořádně promíchejte
  3. Namočte do něj plochý štětec (nebo hadřík, pokud se vám s ním bude olej nanášet lépe) a dřevo natírejte po směru vláken. Natírejte velmi důkladně, nezapomeňte na žádné spoje ani záhyby. 
  4. Jakmile budete mít nátěr dokončený, očistěte štětec ředidlem nebo čističem štětců a nábytek nechte 8 až 12 hodin schnout. Přesná doba závisí na použitém produktu (vždy je na balení napsáno, jak dlouho má schnout) a taky na teplotě a vlhkosti vzduchu. 
  5. Po zaschnutí prvního nátěru naneste druhou vrstvu oleje. Opět nezapomeňte nátěr pořádně zamíchat, natírat po směru vláken, štětec zavčas omýt a nechat schnout dalších 8 až 12 hodin. A je hotovo. 

Bezúdržbové alternativy

Pokud vám péče o nábytek ze dřeva nahání strach nebo víte, že nebudete mít čas ani chuť se o něj takto pravidelně starat, doporučujeme vám zvolit nějakou bezúdržbovou alternativu. Možností je na trhu naštěstí hodně. Buď můžete zvolit stylový a moderní nábytek z umělého ratanu nebo šmrncovní kovový nábytek. Zahradní sestavy z ratanu nebo oceli či hliníku bude stačit jen sem tam otřít navlhčeným hadříkem a na žádný nátěr nebudete muset ani jednou za sezonu pomyslet. 

Pokud přemýšlíte nad tím, jestli se rozhodnout pro dřevěný nábytek nebo ratanový, přečtěte si náš článek “Zahradní nábytek z umělého ratanu nebo ze dřeva - jak vybrat ten nejlepší?”, ve kterém jsme detailně popsali pro i proti jednotlivých materiálů.

Dřevěný zahradní nábytek i kovové nebo ratanové soupravy najdete na e-shopu www.zahradni-dreveny-nabytek.cz. Pokud si nevíte rady s výběrem toho správného nebo vám stále není jasné, jak o který nábytek správně pečovat, obraťte se na nás a my vám rádi poradíme. Zastavit se u nás můžete osobně na prodejně Texim v Hradci Králové na adrese Kladská 331/24, nebo nám můžete zatelefonovat na tel. číslo 773 770 941. Plně k dispozici jsme pro vás i na e-mailové adrese info@zahradni-dreveny-nabytek.cz.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Novinky

Zobrazit více