Chyby, kterých se nejčastěji dopouštíme při grilování
Grilovací sezóna je v plném proudu. Pokud si po dlouhém dni chcete dopřát skvělý steak, hamburger, rybu či grilovanou zeleninu, podívejte se na to, jak si užít grilování naplno tak, aby bylo i zdravé.
Zdravé grilování
Záleží na tom, co grilujete a jak. Pokud upřednostníte libové maso naložené v olivovém oleji dochucené bylinkami, čerstvé ryby, méně tučné sýry a zeleninu, pak se není třeba obávat. Při marinování šetřete solí a přidejte raději bylinky, česnek a chilli. Naložené maso nechte okapat nebo lehce marinádu otřete, ogrilujte ho a chvíli před vyndáním z grilu ho lehce potřete marinádou. Díky tomu docílíte, že vám z masa marináda nesteče a nebude se vám při grilování připalovat.
Teplota grilu
Abyste dosáhli nejlepší chuti připravovaného pokrmu nebo správně propečeného steaku, je třeba hlídat si teplotu. Nízká teplota je v rozmezí 130 až 180 °C, střední teplota je mezi 180 a 230 °C a vysoká teplota činí 230 až 300 °C. Zmíněný steak je třeba grilovat při vysoké teplotě a zeleninu naopak při té nejnižší. Díky tomu nebude maso tuhé a syrové a zelenina spálená.
Naložené maso
V obchodě nemáte přehled o čerstvosti masa ani o přesném složení marinád. Doporučujeme proto raději koupit čerstvé maso z farmy či od řezníka a naložit si ho. Díky tomu budete vědět, co vaše marináda přesně obsahuje. Maso nenaklepávejte, aby se nenarušila svalová vlákna, ve kterých je šťáva. Snažte se příliš nesolit a pozor i na pepř. Olejové marinády může nahradit jogurt nebo smetana s čerstvými bylinkami. Použít můžete i citronovou šťávu, díky které bude maso křehčí.
Steaky a klobásy
Než rozpálíte gril, vyndejte maso z lednice alespoň hodinu předem. Pokud jej totiž položíte na rozpálený gril ještě studené, dostane teplotní šok, stáhne se a bude tvrdé, tuhé a suché. Přestaňte do masa a klobás neustále píchat vidličkou a otáčet je, aby se opekly ze všech stran. Hlavně u hovězího masa je důležité otočit jej pouze jednou, aby se vytvořila chutná kůrka. Vhodný čas otáčení poznáte podle toho, že se na horní straně objeví šťáva. Jakmile se obě strany masa či klobás zprudka opečou, odložte je na okraj grilu, aby mohly dojít a změknout na nepřímém teple. Hotové maso nechte odležet, aby se v něm šťávy rozprostřely. Za pár minut bude chuť mnohem lepší.
Suroviny vhodné ke grilování
Fantazii se meze nekladou, grilovat dnes můžete prakticky cokoliv. Pokud milujete zeleninu, na gril se hodí cuketa, lilek, kukuřice, brambory, paprika i cherry rajčátka a mnoho dalšího. Mezi oblíbené sýry patří hermelín nebo oštěpok. Oblíbené jsou také špízy, ve kterých maso nahradí tofu. Na gril se hodí i široká škála ryb. Z ovoce skvěle chutná například grilované jablko, hruška či ananas.
Výběr grilu
Jestliže chcete grilovat na balkóně, asi dáte přednost elektrickému grilu. Klasikou stále zůstávají grily na dřevěné uhlí a oblíbené jsou také plynové grily. A pokud máte raději klasické ohniště, dá se dnes pořídit elegantní, moderní a přitom bezpečné. Pro snazší grilování si nezapomeňte dokoupit příslušenství ke grilu. A abyste si pokrm komfortně vychutnali, pořiďte si stylové posezení. Náš zahradní nábytek ze dřeva, ratanu či kovu s pohodlnými polstry vám dopřeje to pravé pohodlí.